CIESZ SIĘ BEZPŁATNĄ WYSYŁKĄ WSZYSTKICH TWOICH ZAMÓWIEŃ

Strona główna » Blog » Ikony mody » Historia tygodni mody

Historia tygodni mody

Historia tygodni mody

Dziś odsłonię przed wami karty największych wydarzeń świata mody. Opowiem o ideologii, ważnym nazwisku, historii FASHION WEEKÓW

Tydzień mody – czyli najważniejsze widowiska modowe roku. W ciągu tych kilku niezwykle istotnych dla branży dni, projektanci prezentują światu swoje najnowsze kolekcje. Najważniejsze pokazy odbywają się w Paryżu, Mediolanie, Londynie i Berlinie, ale za ten cieszący się największych zainteresowaniem miłośników mody uznać można Fashion Week w Nowym Jorku. Jak to się stało, że akurat Nowy Jork stanął na szczycie wśród miast organizujących owe wydarzenie?

Prekursorka PR-u mody, promotorka twórczości amerykańskich artystów i projektantów, ikona stylu, z której zdaniem liczył się każdy. To właśnie ona stworzyła między innymi Nowojorski Tydzień Mody i słynną Met Galę. Nowy Jork bez Eleanor Lambert z pewnością nie wyglądałby tak samo.

Pewność siebie, charyzma oraz zawziętość bardzo szybko sprawiły, że Eleanor stanęła na czele PR-u amerykańskiej mody i postanowiła sobie cel wypromowania rodzimych projektantów na arenie międzynarodowej. Zadanie nie należało do najprostszych, ponieważ była to branża, w której pierwsze skrzypce grała Francja. To francuzi kreowali trendy i wyznaczali to, co jest modne. Amerykańscy projektanci byli pomijani i praktycznie niezauważani na łamach słynnego Vouge’a.  Jednak Lambert od początku wierzyła w potencjał amerykańskiej mody i wcale nie uważała, że jest ona gorsza od tego, co oferują sąsiedzi zza oceanu. Tak też we wspomnianym już 1943 stworzyła ‘’Press Week’’, który z edycji na edycję przyciągał coraz większą publikę, co za tym idzie – również prasę.

Fashion publicist Eleanor Lambert poses in this Dec. 23, 1963 photo. Lambert, who helped bring American designers out of the garment districts back rooms and surrounded them with glamour, died Tuesday, Oct. 7, 2003 at age 100. She died at her Manhattan home after a brief illness, according to assistant Stephen Nix. (AP Photo)

Lambert zapisała się w historii mody nie tylko jako twórczyni Nowojorskiego Fashion Weeka. Na długiej liście jej osiągnięć znalazły się takie pomysły jak m.in. słynna Met Gala, ranking najlepiej ubranych ludzi The International Best Dressed List oraz nagroda Coty Award, zwana modowym Oscarem. To właśnie, dzięki Eleanor świat usłyszał o takich nazwiskach jak Oscar de la Renta, Halston, Anne Klein, Ralph Lauren czy Donna Karan.

CIEKAWOSTKA: Jackie Kennedy zwróciła się z prośbą o poprawienie jej wizerunku do Eleanor, po tym jak magazyn ‘’Women’s Wear Daily’’ skrytykował ją za noszenie ubrań od francuskich projektantów. Wówczas Lambert przedstawiła jej Olega Cassiniego, obecnie postrzeganego jako głowę stylu Jackie.

Teraz już wiecie dlaczego do dnia dzisiejszego tydzień mody w Nowym Jorku jest jedną z największych i najbardziej znanych edycji, jakie odbywają się w światowych stolicach mody. Następnie pokazy odbywają się w stolicy Anglii i we włoskim Mediolanie, a Fashion Week w Paryżu stanowi zakończenie wydarzenia. W czasie tygodni mody ulice tych miast zamieniają się w wybiegi. Na każdym kroku spotkać można znaną modelkę, znanych projektantów lub inne pracujące w branży osoby. W całym mieście, w różnych miejscach odbywają się zaś pokazy popularnych marek. Oczywiście tygodnie mody odbywają się praktycznie w każdym zakątku świata, jednakże najważniejsze to te, organizowane w wymienionych wcześniej miastach. Projektancie i domy mody prezentują nowe kolekcje dwa razy do roku. Od stycznia do marca przedstawiają swoje propozycje na sezon jesień/zima, a od września do listopada projekty na sezon wiosna/lato. W przeszłości każdy Tydzień Mody miał na celu sprzedaż nowych produktów. Dziś to ogromne wydarzenie medialne, niezwykłe widowisko i okazja do spotkania ważnych osobistości z branży.

Czym różniły się pokazy mody od tych, które widzimy dzisiaj? 

Przede wszystkim tym, że pokazom towarzyszyły nieustanne narracje, które opisywały kreacje oraz to, co dzieje się na wybiegu. Pokazy były bardzo teatralne, nawiązywały do kultury perskiej, chińskiej czy francuskiej. Dziś pokazy są oczywiście spektakularne i widowiskowe, ale zdecydowanie ich forma nie przypomina teatru. Ponadto obecnie pokazom mody na tzw. Tygodniu Mody towarzyszy prasa, radio, telewizja i internet. Niegdyś musieli pocieszyć się fotografiami i relacjami dziennikarskimi w prasie. Jednakże, jak możemy zauważyć obecnie, pokazy mody to nie tylko niesamowite kreacje, publika i praca lecz przede wszystkim coraz to nowe ubarwienia samego miejsca pokazu.

Teraz już wiecie dlaczego, jak i kiedy. Pozostaje spakować walizkę i udać się w poszukiwaniu modowych inspiracji na ulice Paryża czy też Mediolanu. 

BUTIK W WARSZAWIE

Nie wiesz, która kreacja będzie idealna dla Ciebie? Odwiedź nasz Butik w Centrum Warszawy gdzie indywidualnie dobierzemy rozmiar i dopasujemy do Twojej sylwetki Twoją wymarzoną kreację.

Lulu de Paluza • Ekskluzywna odzież damska • Warszawa