CIESZ SIĘ BEZPŁATNĄ WYSYŁKĄ WSZYSTKICH TWOICH ZAMÓWIEŃ

Strona główna » Blog » Ikony mody » Relacja braterska mody i sztuki

Relacja braterska mody i sztuki

Relacja braterska mody i sztuki

Moda i sztuka zawsze podróżowały w zgodzie. Na przestrzeni lat można było zaobserwować, że sztuka jako dziedzina działalności artystycznej, wyróżniana ze względu na reprezentowane przez nią wartości estetyczne, tudzież jej wytwory,  stała się dla wielu projektantów popularnym źródłem inspiracji. Projektanci od wielu lat stawiają hołd dla sztuki. Dla przykładu:  w drugiej połowie XX wieku Yves Saint Laurent wprowadził sztukę do mody, składając przy tym hołd malarzowi Piet Mondrianowi. Zaprojektował sukienkę z wełnianego dżerseju. Na trzech modelach, o tej samej formie, znalazły się różnie rozmieszczone kolory, przecięte czarnymi liniami. Zostały one nazwane „wyglądem Mondriana”. W kolejnych latach wykorzystywał fragmenty twórczości Van Gogha czy Pabla Picasso w swoich projektach.

Wydarzeniem, które łączy te dwa nakładające się na siebie ogniwa, daje wspólny grunt do dialogu w sposób bezpośredni i precyzyjny jest odbywający się aktualnie Biennale – wenecki, międzynarodowy festiwal sztuki. Poniżej znajdziecie kooperacje mody i sztuki, które możemy zauważyć na tegorocznej edycji.

Maison Valentino

Maison Valentino jest głównym sponsorem Włoskiego Pawilonu, którego tematem jest „Storia della Notte e Destino delle Comete” („Historia nocy i przeznaczenia komet”). Zmieniająca się i refleksyjna ścieżka wystawiennicza, którą Valentino postanowił wesprzeć w czasie, gdy istnieje pilna potrzeba wspierania sztuki i wszystkich jej deklinacji. Dom mówi, że wyszedł poza typową relację artysta – sponsor, a Piccioli ( dyrektor kreatywny Valentino ) stał się gorliwym współpracownikiem Tossatti ( artystki reprezentującej Pawilon Włoski )

DIOR

Dior zorganizował zbiórkę funduszy na zachowanie i ochronę dziedzictwa artystycznego i kulturowego Wenecji oraz odrestaurowanie muzeum Ca’d’Oro Stając się jednym z głównych zwolenników całego Biennale – stworzył mundury dla pracowników Galerii dell’Accademia w Wenecji.

Burberry

Również Burberry uczestniczy w tegorocznej edycji. Firma wspiera Pawilon Brytyjski reprezentowany przez Sonię Boyce OBE RA. Artystka, która przedstawiła swoją nową wystawę znana jest z bardzo innowacyjnego i eksperymentalnego podejścia, wykorzystującego elementy audiowizualne oraz performance. Od lat 90. Jej praktyka staje się coraz bardziej improwizowana i oparta na współpracy, bowiem zaprasza ona do spotkania się, mówienia, śpiewania lub poruszania szeroki przekrój uczestników.

Bottega Veneta

Bottega Veneta – oprócz ogromnej kampanii reklamowej w całej Wenecji, dyrektor kreatywny – Matthieu Blazy postanowił wesprzeć ważne wydarzenie o nazwie ‘’Studio Tańca’’. Jest to bezprecedensowy program spektakli inspirowanych twórczością Bruce’a Naumana ( jeden z najważniejszych artystów sztuki konceptualnej w Stanach Zjednoczonych). Wydarzenie uświetni paryski tancerz Lenio Kaklea, który wystąpi solo w kostiumach zaprojektowanych przez Blazy’ego. Temat tańca, który stanowi podstawę projektu, jest czymś, co marka już wcześniej badała, współpracując z Royal Ballet przy produkcji Romea i Julii w 2019 roku. Co więcej Bottega Veneta kontynuuje bycie oficjalnym sponsorem odbywającego się w lipcu Biennale di Danza – wydarzenie celebrujące najlepszy taniec współczesny na świecie. W innym miejscu w mieście Bottega połączył siły z historycznym włoskim producentem maszyn do pisania Olivettim, tworząc piętnaście limitowanych torebek dostępnych w sklepie w Wenecji. Marka jest mocno związana z Wenecją, bowiem to właśnie w rejonach Wenecji została założona.

Louis Vuitton

Louis Vuitton oprócz organizacji wystawy niemieckiej artystki Kathariny Grosse, swoje miejsce zaznaczył również na krętych uliczkach Wenecji. Projekt odnawiania tradycyjnych kiosków z gazetami i ustawiania wyskakujących stojaków z książkami jest częścią nieustających wysiłków Louisa Vuittona na rzecz zachowania dziedzictwa i kultury w Wiedniu. Co do samej Grosse. Bo to ciekawa koncepcja. Jej praca nosi tytuł APOLLO, wskazuje ona na greckiego boga, który uosabiał męską doskonałość w sztuce klasycznej. Czerpiąc z draperii klasycznej rzeźby, Grosse zastąpiła tradycyjny marmur metalową siatką w hołdzie weneckim mozaikom lastryko. Widoczne ślady poczynione przez artystkę stanowią grę pomiędzy własnym ciałem kobiecym artystki a ciałem współczesnego Apolla.

BUTIK W WARSZAWIE

Nie wiesz, która kreacja będzie idealna dla Ciebie? Odwiedź nasz Butik w Centrum Warszawy gdzie indywidualnie dobierzemy rozmiar i dopasujemy do Twojej sylwetki Twoją wymarzoną kreację.

Lulu de Paluza • Ekskluzywna odzież damska • Warszawa