Dlaczego Paryż i Mediolan to miasta uważane za najważniejsze w branży fashion?
Słońce chowające się za horyzontem. Miasto tętni życiem. Jesteśmy w trakcie wybierania restauracji na długi, wakacyjny wieczór. Siadamy i obserwujemy, a magia dzieję się przed naszymi oczami. Niesamowite zestawienia kolorystyczne. Kroje, fasony, wzory. Idealnie dobrane buty i fryzury…
Wielka Czwórka stolic branży modowej: Paryż, Mediolan, Nowy Jork, Londyn. Kolejność nieprzypadkowa, bowiem dziś zweryfikujemy pozycję dwóch pierwszych, największych synonimów słowa ‘fashion’. Czy słusznie możemy określić je mianem najważniejszych punktów na mapie miast, które w znacznym stopniu wpływają na panujące na świecie trendy?
FRANCUSKA POTĘGA
Król jako modowy góru?
Jak powszechnie wiadomo, początków mody możemy upatrywać na dworach, bowiem to tam wyższe warstwy społeczne kreowały trendy oraz kanony piękna. Fanatykiem przepychu, otaczania się luksusem w każdym aspekcie był król Ludwik XIV. To on za czasów swojego panowania wyznaczał pierwsze trendy (np. kultowe kręcone peruki ). Możemy zatem stwierdzić, że zalążek nazwania Francji, co za tym idzie – Paryża najważniejszym ośrodkiem modowym rozpoczął się właśnie wtedy. Co było dalej?
- XVII wiek jako czas rozpoczęcia wydawania prasy ukierunkowanej w stronę mody. Prasa skupiła się na omawianiu trendów, powstaje koncept sezonowości w przemyśle fashion.
- XVIII wiek – na skutek utraty monumentalnej władzy przez francuską monarchię zaczęto odchodzić od zasad ubierania, których należało przestrzegać. W Paryżu zaczęły pojawiać się butiki, które oferowały unikatową odzież. Bogacenie się społeczeństwa i ewolucja społeczeństwa miejskiego sprawiły, że miejsca tego typu stały się bardzo popularne. To właśnie w tym czasie rozkwita między innym haute cuture.
Jedną z pionierek francuskiej potęgi jest Rose Berlin, która w 1770 roku otworzyła pierwszy dom mody Le Grand Mogol. Wprowadzona na dwór przez królową Marię Antoninę zaczęła dyktować modę wśród dworskiej elity, zyskując tytuł Ministra Mody. Paryż przekształacał się w ,,oświecone miasto’’, któremu świat przyglądał się niemal z każdej perspektywy. Swoją aurą przyciągnął wiele talentów z całej Europy. Jednym z nich był anglik – Charles Frederick Worth. Innowator, który wprowadził pokazy mody z udziałem modelek. Wpadł również na pomysł tworzenia spójnych kolekcji oraz bardzo dobrze dbał o wizerunek i promocję marki.
Era Coco Chanel
Mała czarna, tweedowe żakiety, fryzura ‘’na pazia’’, długie sznury pereł… Projektantka przedstawiła swoją pierwszą kolekcję w 1916 roku. Zdetronizowała to, co do tej pory ludzie postrzegali za modę i stała się ikoną, której pomnik ‘’trwalszy niż ze spiżu’’ omawiany jest po dzień dzisiejszy. Branża mody w Paryżu nabrała rozpędu, do końca XX wieku w stolicy Francji powstało wiele domów mody, a ich czołowi projektanci byli rozpoznawalni na całym świecie. Spośród najsłynniejszych projektantów mody związanych z Paryżem warto wymienić następujące osoby: Yves Saint Laurent, Chistian Dior, Cristobal Balenciaga, Pierre Balmain, Pierre Cardin, Jean-Paul Gaultier, Hubert de Givenchy, Chrstian Lacroix, Thierry Mugler, Paco Rabanne, Nina Ricci, Louis Vuitton. Ulicami-centrami mody są do dzisiaj avenue Montaigne, rue de la Paix czy rue Saint-Honoré.
DOSKONAŁY MEDIOLAN
Zawsze na drugim miejscu?
Dziś podczas pokazów mody w Mediolanie gromadzi się wiele znanych nazwisk, aby zaprezentować swoje prace reszcie świata. Nie zawsze jednak tak było. Mimo, że włoski design opierał się na niezwykle wysokiej jakości materiałach i technikach wykonania, pozostawał w tyle za Paryżem.
Punktem zwrotnym okazał się czas po II wojnie światowej, kiedy to, dzięki finansowemu wsparciu ze strony USA, włoski przemysł tekstylny miał szansę osiągnąć wyższy stopień. . W tym też czasie projektantka Schiaparelli ( branżowa rywalka Chanel ) oraz włoski dom mody Sorelle Fontana zaczęli ubierać największe nazwiska Hollywood, takie jak Audrey Hepburn czy Grace Kelly (o stylu Grace przeczytacie w naszym innym artykule, do którego odsyłamy i polecamy: Ikony mody sceny politycznej
Mediolan to również dom dla prawdziwych ikon przywoływanych w kulturze po dzień dzisiejszy. Monica Belluci oraz Sophia Loren, włoskie aktorki, których nazwiska stały się kultowe w procesie kreowania kobiecości, seksapilu i elegancji.
A gdzie na zakupy?
Najpopularniejszym miejscem jest Złoty Kwadrat, czyli kilka przecinających się uliczek, na których znajdują się butiki największych światowych marek. Miejsce to słynie z przepięknej architektury oraz szykownych wnętrz. Ale czego innego moglibyśmy się spodziewać po tej części miasta? Co do kultowych miejsc to mogę dodać, że jednym z najczęściej fotografowanych przez blogerki modowe punktów w Mediolanie jest Galeria Wiktora Emanuela II. Z pewnością kojarzycie zdjęcia z tego miejsca.
Mediolan to miasto, z którym związane są nazwiska takie jak:Gucci, Prada, Dolce i Gabbana, Versace – każdy, kto choć trochę interesuje się modą słyszał te nazwiska. I dla każdej z tych osobistości Mediolan okazał się wielką trampoliną do sukcesu.
Jak widzimy, wiele czynników wpłynęło na potęgę jaką stały się te miasta. Jednakże największą skalą sukcesu były młode talenty. Ludzie z pasją i chęcią rewolucji. Rewolucji, która trwa do dziś, a jej koniec? Zdecydowanie nie widać go patrząc przed siebie.
Aktorka Weronika Książkiewicz wystąpiła na planie filmu w sukience Elena marki Lulu de Paluza.
Świąteczne damskie kreacje na Boże Narodzenie od marki Lulu de Paluza. Czerwone bluzki i spódnice, którą razem tworzą idealny duet.
BUTIK W WARSZAWIE
Nie wiesz, która kreacja będzie idealna dla Ciebie? Odwiedź nasz Butik w Centrum Warszawy gdzie indywidualnie dobierzemy rozmiar i dopasujemy do Twojej sylwetki Twoją wymarzoną kreację.